Karekod Saklama

Hepimizin başına gelmiştir. Müşteriye ödünç ilaç verirken karekodunu kesmek isteriz (ileride reçetesini getireceğini farzederek)  veya başka haklı sebeplerle karekodu alıkoymak, saklamak gerekebiliyor.

Tabloya okutulup listelenmiş karekodları bir text dosyada saklamak ve istediğimizde oradan geri çağırmak güzel bir fikirdir.

Tablodaki karekodları saklamak için üstteki Sakla butonuna  bastığımızda listenin tıpkı meduladaki gibi altalta string dizileri şeklinde oluştuğunu görürüz. Burada da 17 lerin önüne eksi gelmiştir.  Kaydet butonuna basıp bir dosya adı vererek saklarız.   Dosya C:\ITSTOOLS\sakla     klasorunde  .TXT  uzantısıyla saklanır.   Dosya isimlerinde boşluk ve türkçe karakter kullanmayın.
Tabii aynı işi  Notepad programını açıp karekodları oraya okutarak da yapabilirsiniz.  17 lerin önüne eksi olmadan da saklanabilir.  ITS Tools her iki durumda da bunları geri okuyabilir.

Karekodları text dosyada saklayın

Önemli tavsiye:
Bu sakladığınız dosyaları sık sık gözden geçirip işi bitenleri silmenizi tavsiye ederiz. Yoksa, sayıları çoğaldıkça ortalık karekod çöplüğüne dönecektir. Ayrıca silinmelere karşı da önlem almak , yedekleme sistemi geliştirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Karekod Çağırma:
Yukarıdaki işlemin tersini  yapmak için de üst menüdeki Aç butonuna basıp açacağımız dosyayı seçeriz.  Dosya içeriğini seçebilmemiz için iki kısımlı bir ekran gelir.

Karekod dosyasından geri çağırma

Karekod dosyasından geri çağırma

Bu ikili listede almak istediklerimizi seçip sağ tarafa aktarırız.  Tamam butonuna bastığımızda seçtiklerimiz tabloya indirilir.  Tabii bu seçilen stringler uygun karekod formatında olmalıdır. String aralarında boş satır olmamalıdır.

Ayrıca karekodları  XML ,  XLS  dosyalarda da saklamak mümkün.

Leave a Reply